مراقبت از کفش چرم طبیعی

مراقبت از کفش چرم طبیعی

یکی از دلایلی که کفش چرم طبیعی طرفداران فراوانی دارد؛ دوام و عمر طولانی آن است. البته به شرطی که بدرستی از آنها مراقبت شود. چگونه از کفش چرم مراقبت کنیم؟ چکار کنیم تا عمر کفش چرم افزایش پیدا کنید؟ روشهای صحیح مراقبت از کفش چرم طبیعی کدام اند؟

با چرمبازان همراه باشید تا بایدها و نبایدهای نگهداری از کفش چرم طبیعی را بصورت کامل بدانید.

مراقبت از کفش چرم طبیعی

ابتدا باید عرض کنیم: این مقاله مخصوص کفش چرم طبیعی است.یعنی شامل محصولات چرم مصنوعی نمی شود. پس هرجا کفش چرم خواندید؛ بدانید منظور نوع طبیعی آن است.

قدم اول در مراقبت از کفش چرم طبیعی این است که دشمنان کفش چرم طبیعی را بشناسیم. پس ابتدا خواهیم دانست از چه مواردی پرهیز کنیم . در مرحله ی بعد چه کارهایی انجام دهیم. پس در محله اول نبایدها را معرفی می کنیم.

کفش چرم را از موارد زیر دور نگه دارید.

آب

قرار گرفتن کفش چرم طبیعی در برابر آب و رطوبت باعث از بین رفتن آن می شود. از پوشیدن کفش چرم در زمانهایی که باران می بارد و یا زمین مرطوب است؛ اجتناب کنید.

اگر کفش چرم را در مکان مرطوب پوشیدید یا به طورکلی محیط شما باران زیاد می بارد( مثل استان های شمالی ایران). بعد از برگشتن به خانه ، کفش چرم را خشک نمایید. برای خشک کردن کفش چرم، با پارچه ای رطوبت روی کفش را خشک کنید.

کفش را در هوای آزاد یا جایی که دما و تهویه مناسب داشته باشد، قرار دهید. اجازه دهید کفش چرم خود به خود خشک شود.

نکته: کفش چرم را کنار بخاری نگذارید. نکته: داخل کفش چرم خیس کاغذ مچاله شده نگذارید.

نور خورشید

نور خورشید به مرور باعث از بین رفتن زیبایی کفش چرم می شود. هم چنین نور خورشید، باعث کاهش دوام و ماندگاری کفش چرم می شود. پس کفش چرم را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نمی دهیم. پیشنهاد می شود در جاکفشی مناسب کفشتان را بگذارید.

گرد و غبار

گرد و غبار هم مانند نور خورشید باعث از بین رفتن زیبایی کفش چرم و کاهش ماندگاری آن می شود. برای جلوگیری از تاثیر گردوغبار می توانید کفش چرمتان را در جاکفشی درب دار( جاکفشی که مانند کمد است) بگذارید یا کفش ها را درون کیسه هایی از جنس پارچه بگذارید.

اشیای تیز

اشیای تیز مانند چاقو یا لبه ی جدول یا لبه ی میله فلزی و… باعث پاره شدن کفش چرم می شود. در این مورد باید احتیاط کنید. در صورت پاره شدن کفش چرم، هزینه تعمیر آن برای شما بالا خواهد بود. حتی بهتر است کفش چرم جدید بخرید.

پس برای مراقبت از کفش چرم طبیعی لازم است آنها از اشیای تیز دور نگه دارید.

مراقبت از کفش چرم طبیعی

مراقبت از کفش چرم

بعد از اینکه دشمنان کفش چرم طبیعی را شناختید؛ نوبت به رعایت کردن اصول نگهداری از کفش چرم می رسد. پس در قدم دوم به معرفی بایدها در مورد مراقبت از کفش چرم طبیعی می پردازیم.

نگهداری کفش چرم

چگونه از کفش چرم مراقبت کنیم؟ یکی از نکات مهم مکان نگهداری کفش چرم است.

کفش چرم باید در جایی نگه داشته شود که 4 ویژگی داشته باشد.

  1. مقابل نور خورشید نباشد.
  2. تهویه مناسب داشته باشد.
  3. خشک باشد.
  4. گردوغبار به داخل آن وارد نشود.

کفش چرم را بلافاصله بعد از درآوردن داخل جاکفشی یا مکان نگهداری نگذارید. بگذارید رطوبت داخل کفش خشک شود و بعد این کار را بکنید.

کفش چرم را واکس بزنید

واکس کفش چرم مانند کرم برای پوست ما عمل می کند. واکس، کفش چرم را تازه نگه می دارد. اگر به طور منظم کفش چرم را واکس بزنید؛ برای مدت ها کفش چرم نو باقی می ماند. درست مانند روزی که خریده اید.

هفته ای دو بار حداقل کفش چرم را واکس بزنید. البته برای نتیجه بهتر یک روز در میان کفش چرم را واکس بزنید. در مورد آموزش واکس زدن کفش چرم به طور کامل در مطالب دیگر توضیح می دهیم.

چگونه از کفش چرم مراقبت کنیم

پوشیدن جوراب

شاید در اینستاگرام دیده باشید بعضی مدل ها کفش چرم را بدون جوراب می پوشند. این کار کاملا اشتباه است. چون

  • آنها فقط برای عکس گرفتن این کار را می کنند.
  • پا عرق می کند و باعث بوی بد پا و کفش می شود.
  • دیدن موهای ناحیه مچ پا یا کلا مچ پای آقایان جذاب نیست.

پوشیدن چوراب یکی از راه های مراقبت از کفش چرم است که جدی گرفته نمی شود.

رعایت بهداشت پا

اگرکسی همیشه با جورابی که بوی بد می دهد، کفش چرم بپوشد یا به طور مرتب بهداشت پا را رعایت نکند؛ این بوی بد به کفش چرم سرایت می کند. زمانی که کفش بوی بد بدهد شاید بهترین کار تعویض آن باشد حتی اگر کسی تازه آن را خریده باشد. پس شایسته نیست بخاطر رعایت نکردن بهداشت پا و تنبلی و گاها حواس پرتی، عمر کفش چرم طبیعی تمام شود.

پوشیدن کفش

گاها دیده می شود فردی یکبار بند کفش را تنظیم می کند. برای پوشیدن دوباره یا درآوردن کفش دیگر بند کفش را باز نمی کند. این کار به کفش فشار می آورد. بعد از مدتی کفش چرم با این کار پاره می شود. بعضی افراد هم حوصله استفاده از پاشنه کش را ندارند. با انگشت یا فشار دادن پای خود را وارد کفش می کنند! این کار کفش را چروک می کند و باعث از بین رفتن آن می شود. هم چنین کفش، کهنه به نظر می رسد.

پاک کردن لکه از روی چرم

برای همه ما پیش می آید که روی کفش چرم لکه ی گلی یا هر لکه ای قرار بگیرد. اگر لکه ها به مدت زیاد باقی بمانند، پاک کردن آن ها سخت تر میشود. پس در اولین فرصت لکه ها را پاک کنید. در این مورد از اصول نگهداری کفش چرم، هرچقدر زودتر عمل کنید؛ بهتر است. لکه گلی که خشک شده است؛ بسیار سخت تر از لکه گل تازه از روی کفش پاک می شود.

سایز مناسب کفش

همیشه توجه کنید سایز کفشی که می خرید مناسب شما باشد. اگر کفش شما تنگ باشد و یا گشاد. بعد از مدت کوتاهی عمر آن تمام می شود. لطفا کفش تنگ را به امید جا باز کردن یا کفش گشاد را به امید کوچ شدن نخرید.

مراقبت از کفش چرم

در این قسمت یکسری نکات ظریف و رازهای مراقبت از کفش چرم را خدمت شما معرفی می کنیم.

تعویض کفش ها

اگر شما فقط یک جفت کفش چرم داشته باشید. به مرور زمان در اثر استفاده زیاد، حتی اگر کفش چرم باکیفیت باشد؛ دوام خود را از دست می دهد.

پس پیشنهاد می کنیم حداقل دو جفت کفش چرم داشته باشید. یک مدل  کفش را یک هفته و مدل دیگر را هفته ی دیگر بپوشید. با این کار هم تنوع لباس شما بالا می رود و هم عمر کفش هایتان زیاد می شود.

نفوذ واکس به کفش چرم

برای اینکه واکس زدن شما نتیجه بهتر بدهد، این کار را بکنید. هنگام شب کفش چرم را واکس بزنید. صبح روز بعد روی کفش را برس بکشید. با این روش واکس کاملا به خورد کفش می رود و کارایی آن بالا می رود.

هرکفشی کاربرد خاصی دارد

هر کفشی از جمله کفش چرم کاربرد خاص خود را دارد. مسلما کفش چرم برای پیاده روی طولانی و یا گردش در طبیعت و دویدن مناسب نیست. پس برای هر موقعیتی کفش محصوص داشته باشید.

مراقبت از کفش چرم طبیعی

در این قسمت یکسری روش های مراقبت از کفش چرم که توسط برخی افراد و سایت ها معرفی می شود ولی نادرست می باشند؛ معرفی می گردد.

چرم بازان این روشها را توصیه نمی کند.

چسباندن لایه نازک به کف کفش

طرز کار این روش بدینگونه است که عنوان می کنند. لایه ی نازک لاستیکی یا کاچو به کف کفش بچسبانید. تئوری این روش این است که این کار جلوی از بین رفتن زیره کفش را می گیرد. اما این روش اشتباه است.

چسباندن لاستیک یا کاچو زیر کفش باعث به هم خوردن تعادل شما می شود. ممکن است موقع راه رفتن زمین بخورید. پس چسباندن لاستیک یا کائوچو به زیره کفش به منظور مراقبت از کفش چرم توصیه نمی شود.

مراقبت از کفش چرم طبیعی

سمباده کشیدن زیره کفش

اگر زیره کفش شما لیز می خورد. این کار هیچ کمکی نمی کند. چون جنس زیره طوری است که لیز می خورد. برای مثال فرض کنید سمباده کشیدن صابون باعث می شود لیز نخورد؟ اگر قدرت اصطکاک زیره کفش برایتان مهم است؛ کفشی بخرید که زیره آن سر نخورد.

سمباده کشیدن زیره ای که لیز می خورد؛ چندان کمکی نمی کند.

مراقبت از کفش چرم طبیعی

اکنون شما با انواع روش های نگهداری از کفش چرم طبیعی آشنا شدید. و سوال “چگونه از کفش چرم مراقبت کنیم؟” کاملا برایتان پاسخ داده شده است.

همانطور که دانستید برای مراقبت از کفش چرم طبیعی باید وسایل مخصوص آن را تهیه کنید. ولیکن تهیه این وسایل از شما زمان و انرژی زیادی خواهد گرفت. ضمنا باید هزینه هم بکنید.

چرم بازان این مشکل را کاملا حل کرده است.

با خرید کفش چرم طبیعی از سایت چرمبازان، وسایل مراقبت از کفش چرم طبیعی شامل واکس، برس کفش، فرچه کفش و پاشنه کش را به صورت رایگان هدیه خواهید گرفت.

برای خرید اینترنتی کفش چرم مردانه رسمی کلیک کنید.

مقاله “چگونه از کفش چرم مراقبت کنیم؟” چقدر مفید بود؟ آیا تمام نکات درباره مراقبت از کفش چرم طبیعی را یاد گرفتید؟ چه نکاتی وجود داشت که اشاره نکرده ایم؟ شما برای نگهداری از کفش چرم طبیعی چکار می کنید؟ چه نکته ای بیشتر برایتان جالب بود؟ لطفا نظرتان را بیان نمایید.

چرم بازان : انتخاب ممتازان

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز 2.06 از 32 رای

4 دیدگاه برای “مراقبت از کفش چرم طبیعی

  1. مهدی گفته:

    خیلی ممنون از لطف شما برادر.کفش مناسب برای سلامت جسمی هر فردی حالا از ناحیه پا و کمر تاثیر بسزایی دارد .من خودم از قبل از این مدل چرم تبریز استفاده کردم و همیشه راضی بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال دارید؟ کلیک کنید
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلفنی Whatsapp chat
2 +