تفاوت چرم خوب و بد چیست؟

تفاوت چرم خوب و بد چیست؟ _ چرم بازان

سلام بر شما دوست خوش تیپ و آراسته. شاید جمله ی «همین مدل را نصف قیمت در جایی دیگر می دهند» را شنیده اید. درمورد محصولات چرم طبیعی هم این اتفاق پیش می آید. تفاوت چرم خوب و بد چیست؟ به عبارتی فرق چرم باکیفیت و چرم بی کیفیت در چه چیزهایی می باشد؟

تا انتها همراه چرم بازان باشید.

تفاوت چرم خوب و بد

قبل از شروع مطلب تفاوت چرم باکیفیت و چرم بی کیفیت، ذکر این نکته ضروری است. منظورمان از چرم، چرم طبیعی می باشد. یعنی می خواهیم ببینیم چرا قیمت محصولات چرم طبیعی باهم فرق می کند؟ آیا تفاوت قیمت به کیفیت چرم طبیعی بکار برده شده ربط دارد؟ حتما ربط دارد.

با چرم بازان همراه باشید.

اولین تفاوت چرم خوب و بد

اولین تفاوت چرم خوب و بد مربوط به محیط زندگی حویانات می شود. به طور کلی حیواناتی که از آنها چرم طبیعی بدست می آید. در دو محیط مختلف زندگی می کنند.

محیط اول مربوط به دامداران عزیز می باشد. یعنی گاوها و گوسفندان در محیط آزاد رشد و چرا می کنند.

محیط دوم مربوط به دامداری صنعتی مانند گاوداری و گوسفندداری می باشد. در این محیط ها، فضای مخصوصی برای تغدیه و نگهداری از دام ها ایجاد شده است.

کدام بهتر است؟ تفاوت چرم خوب و بد به محیط زندگی ربط دارد؟ بله

شاید در نگاه اول فردی بگوید پوست حیوانات در دامداری ها بهتر و باکیفیت تر است. ولی لزوما چنین نیست.

در محیط روستایی چون حیوانات در محیط بیرون هستند. پس درمعرض خطراتی مانند زخمی شدن توسط شاخه ها یا سیم خاردارها هستند. ولی احتمال این مورد کم و در بسیاری مواقع پوست حیواناتی که در محیط بیرون هستند باکیفیت است. هم چنین دام ها در محیط سنتی تحرک بیشتری دارند و این باعث افزایش کیفیت پوست آنها می شود.

پوست حیوانات در استان هایی مانند آذربایجان شرقی و خراسان شمالی کیفیت بالایی دارند.

در گاوداری ها یا گوسفندداری ها خطراتی مانند زخمی شدن وجود ندارد. ولی چون حیوانات تحرک ندارند؛ لذا ممکن است پوست آنها دوام بسیار بالایی نداشته باشد.

چرم طبیعی باکیفیت _ چرمبازان - چرم بازان

نتیجه گیری درمورد تفاوت چرم خوب و بد: هم در محیط سنتی و هم دامداری ها پوست باکیفیت پیدا می شود.

پیشنهاد برای مطالعه: راه های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

ذبح حیوانات

از دیگر فرق های چرم باکیفیت و چرم بی کیفیت نوع ذبح کردن حیوانات می باشد. ذبح کردن و پوست کندن حیوانات به دوصورت انجام می شود. کشتارگاه و قصابی ها.

درگذشته قصاب ها پوست حیوانات را با چاقو می کندند. اینکار باعث می شد بعضی قسمت های پوست زخمی یا به اصطلاح کاردمال شود.اما به مرور روشهای پوست کندن بهتر شد. امروزه اگر به قصابی ها دقت کنید؛ می بینید اکثر آنها با پمپ باد پوست حیوان را جدا می کنند.

برخی سایت ها درمورد تفاوت چرم خوب و بد نوشته اند: «در قصابی ها حیوانات را خفه می کنند یا با شوک الکتریکی می کشند». این مورد واقعیت ندارد. در ایران این روشها استفاده نمی شود. ذبح حیوانات چه در قصابی ها چه در کشتارگاه ها به صورت اسلامی انجام می شود.

در کشتارگاه ها عمل پوست کندن توسط پمپ باد انجام می شود. این کار توسط افراد ماهر صورت می گیرد. لذا پوستی که از کشتارگاه بدست می آید؛ باکیفیت و بدون زخم است.

نتیجه گیری تفاوت چرم خوب و بد: کیفیت پوست کشتارگاه معمولا بهتر از قصابی ها می باشد. اما پوست قصابی ها هم لزوما بد نیست.

پیشنهاد برای مطالعه: نحوه تشخیص کفش چرم اصل

فرایند دباغی کردن چرم

از دیگر تفاوت چرم خوب و بد یا به اصطلاح تفاوت چرم باکیفیت و چرم بی کیفیت، فرایند دباغی کردن چرم طبیعی است. دباغی کردن به دوصورت مدرن و سنتی انجام می شود.

در فرایند دباغی کردن سنتی امکان تولید چرم طبیعی باکیفیت وجود دارد. اما اینکار به زحمت فراوانی نیاز است. از طرفی کارگاه های سنتی توان تولید محدودی دارند و پاسخگوی نیاز جمعیت زیاد نیستند.

فرایند مدرن دباغی کردن چرم طبیعی توسط ماشین آلات مردن صورت می گیرد. می توان کیفیت محصول نهایی را اندازه گیری کرد. می توان در حجم انبوه چرم طبیعی باکیفیت تولید کرد.

نتیجه گیری: دباغی کردن مدرن معمولا بهتر از دباغی سنتی است.

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: چرم طبیعی چیست؟

فرق چرم خوب و بد _ چرم بازان - چرمبازان

مهارت کفاشان

چیزی که باعث می شود به فردی استاد بگویند، هنر و تجربه آن فرد است. یکی از تفاوت چرم خوب و بد مهارت کفاشان می باشد.

اگر به دو استاد ماهر و بدون مهارت چرم طبیعی با کیفیت یکسان بدهیم؛ مطمئنا محصول نهایی کفاش ماهر بهتر از کفاش بی تجربه و بدون مهارت خواهد بود.

خوشبختانه طراحی و دوخت کفش های چرم بازان توسط اساتید ماهر و برجسته تبریزی انجام می شود.

بسته بندی محصولات

فرق چرم باکیفیت و چرم بی کیفیت به بسته بندی هم مربوط می شود.

محصولات چرم باکیفیت بسته بندی شیک و شکیل دارند. فرد با دیدن بسته بندی آنها احساس خوبی می کند. ولی محصولات چرم طبیعی بی کیفیت بسته بندی خوبی ندارند.

 

تفاوت چرم خوب و بد _ charmbazan

قیمت چرم طبیعی

از دیگر تفاوت چرم خوب و بد قیمت آنها می باشد. اگر قیمت محصول چرمی پایین باشد؛ به معنای تقلبی بودن آن نیست. بلکه فقط کیفیت پایینی دارد. چرم باکیفیت معمولا قیمت بالاتری دارد.

پیشنهاد برای مطالعه: چرا قیمت کفش چرم طبیعی بایکدیگر فرق می کند؟

آخرین تفاوت چرم خوب و بد

مورد آخر فرق چرم باکیفیت و چرم بی کیفیت، مربوط به ضمانت می شود. محصولات چرم باکیفیت مدت زمان گارانتی و ضمانت بیشتری دارند. چون فروشنده خیالش راحت است که عمر آن زیاد است. لذا با خیال راحت گارانتی می کند.

بیشتر برندهای چرم طبیعی گارانتی مرجوعی 7 روزه و گارانتی عمر 6 ماهه دارند.

خوشبختانه چرم بازان به دوام محصولات خود اطمینان دارد. لذا گارانتی مرجوعی چرم بازان 15 روز می باشد. گارانتی عمر محصولات چرمبازان نیز 12 ماه (دوبرابر سایر برندها) می باشد.

مقاله “تفاوت چرم خوب و بد” چقدر مفید بود؟ شما چه موارد دیگری برای فرق چرم باکیفیت و چرم بی کیفیت معرفی می کنید؟ لطفا دیدگاه خود را بیان کنید. با کلیک روی آیکن، با ما درارتباط باشید.

با تقدیم احترام

چرم بازان (charmbazan.com)

امتیاز 3.50 از 6 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال دارید؟ کلیک کنید
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلفنی Whatsapp chat
2 +