آموزش واکس زدن کفش چرم : چگونه کفش چرم را واکس بزنیم؟

آموزش واکس زدن کفش چرم

سلام دوست شیک پوش. به سایت چرم بازان خوش آمدی. واکس زدن کفش چرم صرفا به معنای برداشتن برس و پخش کردن مقداری واکس روی کفش نیست. اگر اینکار را اصولی انجام ندهید؛ بجای زیبا شدن کفش چرم، ظاهر زیبای خود را از دست می دهد. نحوه واکس زدن کفش چرم چگونه است؟ چگونه کفش چرم را واکس بزنیم؟ تا انتهای مقاله آموزش واکس زدن کفش چرم طبیعی همراه ما باشید.

مقدمات آموزش واکس زدن کفش چرم

درمورد نحوه واکس زدن کفش چرم طبیعی، ابتدا بایستی با مفهوم واکس آشنا شوید.

واکس کفش چرم ماده ای که بر روی کفش مالیده یا اسپری می شود . باعث افزایش درخشندگی ،زیبایی و عمر کفش چرم می شود.

اهمیت واکس زدن کفش چرم

چرم طبیعی ماده ای است از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو و بز و گوسفند بدست می آید . جرم طبیعی مقاومت و عمر بسیار بالایی دارد. در واقع اگر چرم را نابود نکنیم از بین نمی رود.

مشکل از آنجایی شروع می شود که اگر به کفش چرم واکس نزنیم ، خشک می شود. در مرحله اول ظاهر زیبای خود را از دست می دهد. سپس عمر آن کوتاه می گردد. با توجه به قیمت نسبتا بالای کفش چرم ، حیف است با واکس نزدن یا اصولی واکس نزدن عمر و جذابیت آن را کاهش دهیم.

پس واکس باعث حفظ حالت شیک بودن کفش چرم طبیعی و افزایش عمر آن می شود.

هدف از واکس زدن کفش

به طور کلی ما 4 هدف از واکس زدن کفش چرم طبیعی داریم

 1. حفظ جذابیت
 2. تازه نگه داشتن
 3. افزایش عمر
 4. زیباسازی استایل خودمان

انواع واکس کفش

واکس جامد

بهترین جنس برای کفش چرم طبیعی با رویه صاف می باشد که باعث می شود چرم نرم و براق شود و با نفوذ در چرم کیفیت آن را حفظ می کند. انتخاب اول برای کفش چرم با رویه صاف واکس جامد می باشد. اکثرا بسته بندی فلزی دارند.

واکس کرمی

این نوع واکس ها وظیفه حفظ و تثبیت رنگ کفش چرم را دارند و مانند واکس جامد مناسب کفش چرم صاف می باشد. اکثر .اکس های کرمی قوطی پلاستیکی و یک اسفنج برای پخش واکس دارند.

واکس مایع

واکس مایع همان کاربرد واکس جامد را دارد با این تفاوت که استفاده از آن سریعتر است . هم چنین با اسفنجی که دارد روی کفش پخش می شود. توصیه ما استفاده از واکس جامد است. اگر واکس جامد پیدا نکردید واکس مایع بخرید.

واکس اسفنجی

واکس اسفنجی اکثرا برای براق کردن کفش استفاده میشود و برای چرم ورنی استفاده می شوند.

اسپری کفش

واکس هایی که بصورت اسپری هستند برای کفش های چرم جیر و نبوک استفاده می شوند . استفاده از دیگر انواع واکس برای جیر و نبوک باعث از بین رفتن زیبایی آنها میشود.

آموزش واکس زدن کفش چرم

قبل از آموزش واکس زدن کفش چرم، باید محیط مناسب آن آماده شود.

اگر در منزل هستید و می خواهید کفش را پولیش نمایید . یک پیراهن کهنه یا پارچه که استفاده نمی کنید را به روی زمین پهن کنید. سپس کفش را پولیش نمایید.

چنانچه در محیط بیرون خانه هستید نیازی نیست . ترجیحا هنگام واکس زدن لباس سفید نپوشید. توصیه می کنیم لباسی بپوشید که نگران کثیف شدن آن نباشید.

فرق برس کفش و فرچه کفش

برس کفش برای پاک کردن گرد و غبار از روی کفش و پاک کردن واکس اضافی از روی کفش  استفاده می شود و اندازه ی بزرگتری نسبت به فرچه دارد .

فرچه ی کفش معمولا شکل گرد و کوچیک تری نسبت به برس کفش دارد. از فرچه برای مالیدن و پخش کردن واکس روی کفش استفاده می کنند.

هم فرچه و هم برس کفش بایستی از جنس موی طبیعی باشد وگرنه به چرم آسیب می رسانند.

نحوه واکس زدن کفش چرم

وسایل مورد نیاز واکس

قبل از آموزش واکس زدن کفش چرم طبیعی بایستی با وسایل موردنیاز اینکار آشنا شوید. برای این کار شما نیاز دارید به :

 • واکس جامد
 • واکس کرمی (اختیاری)
 • برس کفش
 • فرچه کفش
 • پارچه نرم و کهنه

نحوه واکس زدن کفش چرم

ابتدا اگر آلودگی و لکه روی کفش وجود داشت آن را از بین می بریم . بیشتر لکه ها با آب از بین می روند مثلا اگر روی کفش لکه ی گل باشد و خشک شده باشد؛ می توان با پارچه نرم و کهنه گل را از روی کفش پاک کنیم. سپس باید اجازه دهیم کفش خشک شود. بعد از پاک کردن آلودگی از روی کفش یکبار برس را روی کفش می کشیم و کفش را آماده واکس زدن می کنیم.

چنانچه گردوغبار روی کفش باشد؛ با برس آن را تمیز می کنیم. یکبار برس کشیدن روی گردوغبار برای تمیز کردن کفایت می کند. بعد از رعایت کردن تمام این مقدمات، نوبت به آموزش واکس زدن کفش چرم طبیعی می رسد.

آموزش واکس زدن کفش چرم

با فرچه مقداری از واکس جامد را بر می داریم و روی کفش به صورت رفت و برگشتی واکس را پخش می کنیم . بعد با چند بار تکرار کردن این حرکت تمام قسمت کفش را واکس می زنیم.

چگونه کفش چرم را واکس بزنیم

آموزش واکس زدن کفش چرم طبیعی

صبر می کنیم تا واکس به خورد چرم برود .معمولا یک ساعت زمان نیاز است ولی توصیه ی ما این است که کفش را شب واکس بزنید و صبح بپوشید. بعد از اینکه واکس به خورد چرم رفت یکبار دیگر کفش را برس می کشیم و خواهیم دید که کفش براق خواهد شد. تمام.

نحوه واکس زدن کفش

اگر بخواهیم کفش برق بزند می توانیم چند قطره روی قسمت هایی که سخت هستند مانند سر پنجه بریزیم و با پارچه نرم چرم را صیقل دهیم .خواهیم دید که چقدر کفش براق می شود . در واقع راز داشتن کفش های براق بعضی از آقایان خوشتیپ و جنتلمن همین است.

واکس کرمی را کی بزنیم؟

واکس کرمی را می توان پس از واکس زدن به منظور تثبیت رنگ کفش و براق کردن استفاده کنیم و روش آن هم بسیار ساده است . ابتدا کفش را تمیز کرده و با اسفنج واکس کرمی را روی کفش پخش می کنیم.

معمولا واکس کرمی برای براق کردن کفش چرم طبیعی استفاده می شود.

چندبار واکس بزنیم؟

این مورد کاملا بستگی به محیط زندگی شما دارد .اگر محیط روستایی باشد یعنی زمینی که روی آن راه می روید خاکی باشد و عوامل آسیب زننده به کفش زیاد باشد؛ بایستی هر دو روز یکبار کفش را واکس بزنیم. حتی ممکن است مجبور شویم هر روز کفش را تمیز کنیم.

در محیط شهری به احتمال زیاد هفته ای دوبار کافی است. چون گردوغبار وجود ندارد و زمین آسفالت است. به طور کلی هر وقت چرم کفش خشک شد، نیاز به واکس زدن دارد.

آموزش واکس زدن کفش ورنی

قبل از آموزش واکس زدن کفش چرم ورنی بایستی با وسایل مورد نیاز برای اینکار آشنا شوید.

 • واکس اسفنجی
 • واکس جامد بی رنگ
 • دستمال نرم

نحوه واکس زدن کفش ورنی

ابتدا با دستمال نرم گرد و خاک و آلودگی را از روی کفش پاک می کنیم. سپس واکس اسفنجی را روی کفش میمالیم . روی کفش پارچه می کشیم تا گردو غبار روی کفش ننشیند . بعد از نیم ساعت با دستمال روی کفش می کشیم و تمام.

تکلیف واکس جامد بی رنگ چه می شود؟

همانطور که می دانید واکس های جامد رنگ های مختلفی دارند ولی می توان از نوع بی رنگ آن برای کفش ورنی استفاده کنید. واکس بی رنگ را می توانید از کفاشی ها پیدا کنید.

چند بار کفش در هفته باید کفش ورنی را پولیش نماییم؟

اولا کاربرد کفش ورنی بسیار کمتر ازکفش چرم صاف است چون کفش ورنی بسیار رسمی است و مناسب مجالس و موقعیت های بسیار رسمی و خاص است. پس به همین خاطر هر وقت که به مراسمی دعوت شدید؛ باید یکروز قبل آن کفش ورنی را واکس بزنید و روز بعد استفاده نمایید.

آموزش واکس زدن کفش جیر

قبل از آموزش واکس زدن کفش چرم جیر و نبوک بایستی با وسایل مورد نیاز برای اینکار آشنا شوید.

 • برس کفش جیر
 • پاک کن
 • اسپری جیر
 • اسپری ضد آب کننده کفش

نحوه واکس زدن کفش چرم جیر

ابتدا لکه ها و آلودگی ها را از روی کفش پاک می کنیم. برای این منظور می توانیم لکه های بزرگ مانند یک تکه گل را با دستمان یا هر چیز دیگری از روی کفش بکنیم . به منظور پاک کردن لکه های کوچکتر، می توانیم از پاک کن استفاده کنیم.

برس جیر دو قسمت دارد که ابتدا با قسمت مویی آن گردو غبار را از روی جیر پاک می کنیم سپس با قسمت پلاستیکی پرزهای جیر را احیا می کنیم. قسمت پلاستیکی برس را همواره به یک جهت می کشیم که جیر زیبا به نظر برسد.

بعد از برس کشیدن جیر نوبت به اسپری جیر می رسد . از فاصله حدودا 20 سانتی متری روی کفش جیر اسپری می نماییم.

کاربرد اسپری ضد آب کفش چیست؟

چرم جیر به دلیل اینکه منافذ زیادی دارد آب را به خود جذب می کند. زمانی که خیس شود بوی بدی می دهد .برای جلوگیری از این مشکل روی چرم جیر بعد از واکس زدن اسپری ضد آب می زنند تا آب در آن نفوذ نکند.

نکات نحوه واکس زدن کفش چرم

 1. برای هر کفشی یک فرچه ی جداگانه تهیه کنید. مثلا اگر کفش مشکی و قهوه ای دارید؛ برای هرکدام فرچه کفش جداگانه بخرید.
 2. قوطی واکس کفش را مقابل آفتاب قرار ندهید. با این کار واکس درون قوطی ذوب می شود. ممکن است واکس ذوب شده بیرون بریزد و محیط را کثیف کند.
 3. اگر واکس روی فرچه کفش خشک شده است؛ ابتدا فرچه کفش را روی سطحی کهکثیف شدنش مهم نباشد بکشید. با این کار واکس خشک شده از روی فرچه برداشته می شود.
 4. برای واکس زدن کفش چرم لباسی بپوشید که اگر لکه روی آن افتاد، مشکلی پیش نیاید.

وسایل واکس زدن کفش چرم

بعد از مطالعه آموزش واکس زدن کفش چرم، برای اینکه همیشه کفش چرمتان ظاهر زیبایی داشته باشد؛ بایستی تمام وسایل واکس زدن کفش چرم طبیعی را بخرید و آماده داشته باشید. از طرفی پیدا کردن این وسایل برایتان پرهزینه و زمان بر باشد.

خبر خوب اینکه با خرید کفش چرم از سایت چرم بازان (charmbazan.com)، وسایل واکس زدن کفش چرم را رایگان دریافت خواهید کرد. این وسایل شامل (واکس کفش، برس کفش، فرچه کفش، پاشنه کش) می باشد.

ضمنا ارسال به سراسر کشور نیز رایگان است.

برای خرید آنلاین کفش چرم کلیک نمایید.

مطلب آموزش واکس زدن کفش چرم چقدر برایتان مفید بود؟ آیا توانستیم به صورت کامل آموزش دهیم؟ نحوه واکس زدن کفش شما به چه صورت است؟ اگر سوالی دارید روی آیکن پایین سمت راست کلیک کنید. خوشحال می شویم پاسختان را بدهیم.

با تقدیم احترام

محمد عبانژاد: مدیرسایت چرم بازان

امتیاز 3.94 از 35 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال دارید؟ کلیک کنید
×
پشتیبانی واتساپ Whatsapp chat
پشتیبانی تلفنی Whatsapp chat
2 +