اصول و نحوه نظم دادن به کفش ها

نظم دادن به کفش ها_چرم بازان

داشتن نظم در هر حوزه ای از زندگی احساس خوبی در ما ایجاد می کند. بدون نظم این احساس به ما دست می دهده که انگار یک چیزی کم است. نظم دادن به کفش ها هم همینطور است. تا انتها همراه ما باشید.

روشهای نادرست نظم دادن به کفش ها

ابتدا روشهای نادرست برای نظم دادن به کفش ها را به شما معرفی می کنیم. برخی از این روشها اجرا کردنشان هزینه ی زیادی می خواهد. برخی نیز برای نگهداری کفشها در طولانی مدت مناسب نیستند.

چرم بازان روش های زیر را برای نظم دادن به کفش ها توصیه نمی کند.

نگهداری کفش درون لوله پولیکا!

شاید تعجب کنید ولی برخی سایت ها این روش را معرفی کرده اند. روش کار هم بدین صورت است:

  • لوله های پولیکا را در انداز های تقریبا ۴۰ سانتی متری برش بزنید.
  • لوله های بریده شده را به هم بچسبانید.
  • کفش های خود را درون آنها بگذارید.

اما این روش برای نظم دادن به کفش ها چند اشکال اساسی دارد.

  • لوله پولیکا یا هر لوله ای که کفش داخل آن جا شود، گران است.
  • برای بریدن لوله هایی به این اندازه ممکن است بیشتر از قیمت خرید آن لوله هزینه کنید.
  • حمل و نقل لوله هم که جای خود دارد.

نظم دادن به کفش ها در لوله پولیکا_چرمبازان

آویزان کردن کفشها

آویزان کردن کفشها شاید ایده ی خوبی به نظر بیاید ولی برای روز اول. یعنی این روش برای عکس گرفتن در همان روز مناسب هستند.

به مرور زمان ممکن است کفش پاره شود یا شکل خود را از دست بدهد. مخصوصا کفشهای چرم طبیعی ممکن است دفرمه شوند.

شاید بگویید: چرا در برخی فروشگاه ها کفش را آویزان می کنند؟ اول اینکه فضای فروشگاه محدود است. ثانیا آن کفش ها مدت زیادی آنجا نمی مانند و زود به فروش می روند. مثلا شما آویزان کردن کفش را در دمپایی یا صندلی فروشی می بینید ولی در فروشگاه کفش چرم طبیعی نه.

پس آویزان کردن برای نظم دادن به کفش ها ممنوع!

چگونه کفشها را نگهداری کنیم؟_چرم بازان

جعبه پلاستیکی

جعبه پلاستیکی هم توصیه نمی شود. چون مانع تبادل هوا می شود. تبادل نشدن هوا در طولانی مدت ممکن است باعث ازبین رفتن کفشها بشود. این مورد بخصوص درمورد کفشهای چرم طبیعی پیش می آید.

نظم دادن به کفش ها از نظر چرم بازان

برای منظم کردن و نظم دادن به کفش هایتان مراحلی را خدمت شما عزیزان خوش سلیقه معرفی می کنیم. این مراحل را به ترتیب دنبال کنید.

آلودگی کفش ها را پاک کنید

قبل از اینکه بخواهید کفشتان را در جایی نگهداری کنید، بایدآلودگی ها و لکه های آن را پاک کنید. اگر لکه روی کفش باقی بماند ممکن است بعد از چند ماه باعث نابودی آن شود.

مثلا لکه ی شوره کفش را فرض کنید. اگر نیم بوت شما این لکه را داشته باشد. و شش ماه آن را درجایی بگذارید. بعد از شش ماه خواهید دید لکه به کفشتان آسیب جدی زده است.

بیشتر بدانید: اصول تمیز کردن کفش با جنس های مختلف

جدا کردن کفش ها

در این مرحله از نظم دادن به کفش ها باید کفش هایتان را ازهم جدا کنید. برای اینکار به نکات زیر توجه کنید.

جدا کردن کفشها برحسب کاربرد

همه ی ما کفش هایی داریم که هر روزه استفاده می کنیم. برعکس، کفش هایی هم داریم که در زمان های خاص می پوشیم. مثلا کفش مجلسی برای مجالس. کفش نیم بوت برای فصل های سرد. کفش لوفر برای فصل های گرم.

پس این کفش ها را باید از کفش های روزمره جدا کنید.

پیشنهاد چرم بازان این است که کفش های روزمره را در جاکفشی نگهداری کنید. کفشهایی که در زمان های خاصی می پوشید را درجای مناسب نگهداری کنید. در ادامه ویژگی جای مناسب را می گوییم.

بیشتر بدانید: برای خرید جاکفشی مناسب باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

جدا کردن کفشها برحسب اندازه

همانطور که می دانید نیم بوت یا چکمه فضای زیادی برای نگهداری نیاز دارد. پس کفشهای هم اندازه را درکنار هم نگهداری کنید.

زیاد لازم نیست وسواس بخرج بدهید و ازلحاظ رنگ و جنس رویه و جنس زیره و… طبقه بندی کنید. این کارها وقت زیادی از شما می گیرد. بهرحال باید به کارهای دیگرتان نیز برسید.

بیشتر بدانید: لوازم جانبی کفش

منظم کردن کفشها_کاور کفش

نظم دادن به کفش ها

بعد از اینکه کفش هایتان را تمیز کردید و برحسب اندازه و کاربرد دسته بندی کردید. نوبت به فضای نگهداری کفش ها برای نظم دادن به کفش ها می رسد.

کفش ها را به دوگروه روزمره و کمتر استفاده شده تقسیم کنید. کفش های روزمره را درون جاکفشی بگذارید. درمورد گروه دوم به نکات زیر توجه کنید.

کفشها را درون کیسه پارچه ای بگذارید. با این کار هم هوا منتقل می شود و هم گردوغبار روی آنها نمی نشیند. می توانید کیسه پارچه ای تهیه کنید یا کاور کفش بخرید. کاور کفش را می توانید به راحتی پیدا کنید. معمولا قیمت پایینی دارند.

برای حفظ حالت کفش، داخل آن قالب کفش بگذارید. اگر قالب کفش پیدا نکردید، درون آن پارچه ی کهنه یا کاغذ باطله بگذارید. توجه کنید کفشها نم نداشته باشند.

نیم بوت ها یا چکمه را به دو صورت می توانید نگهداری کنید. یا به صورت ایستاده بگذارید. یا آنها را به پهلو بخوابانید. در هردو حالت درون آنها پارچه یا کاغذ باطله بگذارید تا فرم خود را حفظ کنند.

اگر چکمه تان تا زیر زانو می باشد. می توانید درون قسمت ساق کفش یک دفتر که استفاده نمی کنید بگذارید. دفتر را لوله کنید و درون کفش بگذارید.

بعد از این مراحل، کفش ها درجایی بگذارید که هم خشک باشد هم درمعرض فشار نباشند. مثلا درون کمد یا فضای خالی از خانه یا جاییکه افراد پایشان را روی آن نگذارند. یا وسایل دیگر روی کفش گذاشته نشود.

بیشتر بدانید: قالب کفش چیست؟

مقاله “نظم دادن به کفش ها” چقدر مفید بود؟ شما کفشهایی که کمتر می پوشید را کجا و چگونه نگهداری می کنید؟ لطفا نظرتان را بیان نمایید.

سایت چرم بازان (charmbazan.com) را به دوستان و همکاران معرفی نمایید.

دوستدار شما

محمد عبانژاد: مدیر سایت چرم بازان

امتیاز 4.67 از 3 رای

2 دیدگاه برای “اصول و نحوه نظم دادن به کفش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال دارید؟ کلیک کنید
×