تاکسیدو چیست؟ تفاوت کت و شلوار و تاکسیدو چیست؟

تاکسیدو چیست؟ _ چرم بازان _ محمد عبانژاد

درود برشما دوست ارزشمند و گرانبها. همه ی ما به مراسمات و مجالس رسمی دعوت می شویم. پس بهتر است ابتدا بدانیم تاکسیدو چیست؟  سپس تفاوت تاکسیدو و کت و شلوار را بدانیم و اینکه هریک را بایستی کجا بپوشیم؟ تا انتها با چرم بازان همراه باشید.

تاکسیدو چیست ؟

تاکسیدو  (tuxedo) درواقع رسمی ترین نوع کت و شلوار می باشد. برای مجالس کاملا رسمی مانند عروسی ،خواستگاری پوشیده می شود. ویژگی اصلی این مدل کت و شلوار داشتن پارچه ی براق از جنس ساتن یا ابریشم در قسمت یقه و جاهای دیگر است.

نام انگلیسی تاکسیدو چیست؟ به زبان انگلیسی tuxedo  یا dinner jacket می گویند.

تاکسیدو چیست _ چرم بازان _ چرمبازان

کت و شلوار چیست

به لباسی می گویند که از کت و شلوار و جلیقه ( در برخی مدل ها ) تشکیل شده است که همه ی آنها از یک جنس و از یک رنگ و از یک طرح هستند.

تفاوت کت و شلوار و تاکسیدو چیست؟

جنس پارچه لباس

اولین تفاوت کت و شلوار با تاکسیدو چیست؟ در استفاده کردن از پارچه سات یا ابریشم است. پارچه ساتن در یقه و دیگر قسمت ها مانند جیب و شلوار( به صورت نوار) است. در صورتی که کت و شلوارهای معمولی پارچه ی ساتن ندارند.

پیراهن

پیراهنی که برای تاکسیدو مناسب است، پیراهن سفید با لبه ی مخصوص پاپیون است ولی در کت و شلوارهای معمولی می توانیم از رنگ های دیگر و لبه های معمولی استفاده کنیم.

هم چنین پیراهنی که ظاهر براق دارد را می توان با تاکسیدو پوشید ولی با کت و شلوار نه.

تفاوت کت و شلوار و تاکسیدو _ charmbazan

تفاوت تاکسیدو و کت و شلوار _ charmbazan

رنگ

tuxedo دارای تنوع رنگی کمی می باشد. به طوریکه بیشتر آنها به رنگ مشکی هستند. بعضی ها هم به رنگ سفید و سرمه ای. ولی در کت و شلوارها تنوع رنگی بسیار بیشتری دیده می شود.

اکسسوری ها

تفاوت دیگر برای سوال «تفاوت کت و شلوار با تاکسیدو چیست؟» مربوط به اکسسوری ها می شود.

tuxedo: پاپیون + کمربند براق + کمربند پارچه ای پهن ( درصورتی که نمیخواهید کمربندتان معلوم باشد ) دکمه ی سردست + ساعت جیبی

کت و شلوار: کراوات + کمربند چرم + دکمه ی سردست( اختیاری ) + ساعت مچی + پوشت (دسمال جیبی )

نکته : از پوشیدن کراوات همراه تاکسیدو خودداری کنید.

پیشنهاد برای مطالعه: اکسسوری چیست؟

کفش

کفش مناسب برای tuxedo، کفش  چرم ورنی می باشد . اکثرا کفش ورنی مشکی استفاده می شود ولی برای کت و شلوار شما بایستی کفش چرم بپوشید.

پیشنهاد چرمبازان کفش چرم ورنی با رویه چرم طبیعی می باشد.

پیشنهاد برای مطالعه: قوانین ست کردن کت و شلوار مردانه با کفش

کفش مناسب تاکسیدو چیست؟ _ charmbazan _ چرم بازان

کفش مناسب کت و شلوار مردانه

محل استفاده

محل استفاده کت و شلوار و تاکسیدو چیست؟

به طور کلی تاکسیدوها برای پوشیده شدن در جشن عروسی و خواستگاری و سایر مراسمات کاملا رسمی مناسب است ولی کت و شلوار را می توانید هم در عروسی ها و هم در محل کار و به طور کلی در محیط رسمی بپوشید.

البته کسانی می توانند برای مجالس عروسی یا … تاکسیدو بپوشند که میزبان اصلی یا از اقوام درجه یک میزبان یا دوست صمیمی میزبان باشند. برای مثال برادر داماد یا دوست صمیمی داماد می توانند تاکسیدو بپوشند. ولی فامیل دور چندان نیاز نیست.

نکته : میزان رسمی بودن تاکسیدو بیشتر از کت و شلوار است.

سایر تفاوت کت و شلوار و تاکسیدو چیست؟

قیمت کت و شلوار

معمولا قیمت تاکسیدو از کت و شلوارهای معمولی بیشتر است. چون مخصوص مراسمات ویژه می باشد.

دکمه کت و شلوار

دکمه ی کت وشلوار معمولی می باشد ولی دکمه ی تاکسیدو با پارچه پوشیده شده است یا دکمه های براقی دارند.

میزان استفاده

با توجه به کاربرد هر کدام بایستی عرض کنیم که موقعیت هایی که می توان کت و شلوار را پوشید از تاکسیدو بسیار بیشتر است. برای مثال ممکن است تاکسیدو را ۲ یا ۳ یا ۴ بار در سال یا بیشتربپوشید ولی اگر کارمند دولتی باشید هر روز کت و شلوار بپوشید.

چه کسانی بایستی تاکسیدو بپوشند؟

اینکه شما به عروسی دعوت شده اید یا سایر مراسمات کاملا رسمی، دلیل نمی شود که تاکسیدو بپوشید. در واقع کسانی بایستی تاکسیدو بپوشند که می خواهند پوشش متاوت تراز بقیه داشته باشند و آن مراسم برای آنها از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

داماد ، ساقدوش داماد ، دوستان نزدیک و صمیمی داماد و میزبان مراسم کسانی هستند که می توانند تاکسیدو بپوشند. پس اگر مهمان عمومی هستید می توانید با پوشش کت و شلوار در مراسم حاضر شوید.

پیشنهاد برای مطالعه: چرا کفش چرم بپوشیم؟

مقاله «تاکسیدو چیست؟» چقدر مفید بود؟ به نظر شما تفاوت های دیگر کت و شلوار با تاکسیدو چیست؟ لطفا نظرتان را بیان نمایید. درصورت داشتن سوال روی آیکن واتساپ کلیک کنید.

دوستدار شما

محمد عبانژاد: مدیر سایت چرم بازان

امتیاز 4.40 از 5 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال دارید؟ کلیک کنید
×